SAP och framtiden - light
Something is happening here but you don´t know what is Mr John!
(Finns visserligen redan en prisbelönt radiodokumentär!)
I tomrummet efter Mona Sahlin lockas han att bli partiledare för SAP.
-En man med stark förankring på vischan, nåja, Oskarshamn och sydöstra Småland.
Håller ett lysande installationstal i klassisk socialdemokratisk tradition och anda som får deltagarna att le och jubla.
Går vilse i riksdagsgruppen och bland ledande sossars intriger.
- Inget riktigt nätverk där!
- Godtrogen och hinner ej skapa en egen ledargrupp!
Slirar i uttalandena, off-record, i kontakten med media är för mycket till lags där.
Blir utsatt för tidernas mediedrev genom partikamraters försorg.
- Tar sig samman och kastar in handduken!
Vi på Kistalight väljer en låt för Juholt av Elvis från 1968 Come back tour. Året då han var som bäst!
Andra bloggar om Kista Andra bloggar om litteratur Andra bloggar om författare: Andra bloggar om Stockholm
©Thommy Sjöberg
Labels: Håkan Juholt, SAP och framtiden



3 Comments:
Till dig också, käre Thommy!
Jakobinen
Ja, mina vänner. Så lyckades han - med viss intern hjälp - få in en 'upper-cut' på sig själv... 1-2-3-...-10 and out!
Reinfeldt ska tacka de tre musketörerna Thomas Östros, Sven-Erik Österberg och Ylva Johansson för deras insatser i Juholts ringhörna - De har varit ovärderliga för Fredrik.
De gamla grekernas strategi att få in en trähäst full av fientliga krigare i Troja bleknar i jämförelse.
Elaka tungor said:
I själva verket är alla turer kring Juholt en Performance act i scen satt av unga studenter på Konstfack som ett examensarbete.
Jfr med Anna Odells arbete här om året!
En gång till!
Bör naturligtvis vara!
I själva verket är alla turer kring Juholt en Performance act iscensatt av unga studenter på Konstfack som ett examensarbete.
Med Anna Odell som handledare jfr hennes omtalade examensarbete här om året!
Post a Comment
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home