Monday, August 25, 2025

Marlon Brando tog aldrig en fika på Spånga High


Kistalight Academy

Kistalight Academy eller Marlon Brando tog aldrig en fika på Spånga High. Bild Kistalight och Mimmi från Kista Galleria Se även 😎 Kistalight Academy!
Har du läst boken?
Frågvis elev efter att Kistalight har berättat om sin nya bok i skolan!
Klart han har ropar de andra eleverna.
Han har ju skrivit boken!

Frågan är inte så dum för det är stor skillnad på att skriva en bok jämfört med att läsa den, om författaren har lyckats med sitt skrivande, ska läsaren knapp märka att de det finns någon möda bakom texten utan läsandet flyter på lätt som en plätt och förhoppningsvis berättas en historia som är både underhållande, har en knorr och kanske kan förmedla någon insikt eller kunskap.

Kistalight läser om sin egen bok som vi skrev 2008, en bok om skolan och konsten att vara lärare under ett läsår. Anledningen är att Mimmi och för den delen Kistalight undrar och funderar över stämningen i vår semesterby då efter vår egen horisont och upplevelse av den.
Det är människorna som bor på en plats, kan gälla en bostadsrättförening, kvarter i stan, en semesterby eller villaförening som skapar dess atmosfär, säger Thompa på Kistalight.
Är människor vänliga, hjälpsamma, tar sig an varandra efter våra olika förutsättningar, helt enkelt bryr sig eller kör man sitt race, bildar egna kotterier, kategoriserar, tränger ut efter status och var en får göra sin grej, bäst han, hon, hen vill!
Gäller speciellt om vi prövas, t ex i en semesterby, av påbud från kommunen om moderniseringar som måste göras, vatten och avlopp, nya elinstallationer eller som i senaste fallet anläggande av brunn för vattenmätare. 
Man kan göra ett sociogram över en grupp om man vill, ett gammalt knep vi körde med i skolan om det var problem med en klass, kan säkert funka även för en grupp vuxna i en semesterby på si där drygt 30 fastigheter, säger Kistalight när Mimmi misströstar över stämningen i byn. Gäller några av grannarna, sic!

Okej, vi delar en gammal bit om den speciella gruppdynamik som kan uppstå i en högstadieklass. Vi tycker biten är en kul en och kan visst passa på en vuxen grupp med vissa tillrättalägganden, men dem håller vi för oss själva, vi vill ju inte såra och peka ut någon.


Queen bee Light


Tänk att bli uppvaktad av en Queen Bee!
Well I'm a king bee
Buzzing around your hive

Gucci hör till allmänbildningen att känna till!
Ung tjej på högstadiet med påfallande bratstatus till hårt pluggande flicka med bakgrund i Serbien som inte har en aaning om vad det nu kan vara för något.
På högstadiet, precis som på alla andra arbetsplatser, kan det råda spänningar i kollektivet. Ibland när vällovliga pedagogiska förslag och idéer inte får något fäste i klasserna, intressanta knep, fantasi och stimulans, hjälpmedel, nya rön, spännande projekt inte tycks fungera och ingenting tycks bita. Trots alla muntra tillrop från lärarhögskola, skolpolitiker, utbildningsadministratörer, rektorer och välvilliga föräldrar.
Kan det möjligen bero på att eleverna befinner sig någon annanstans.
Goda ledare, en lisa på en arbetsplats och en lisa i en klass.
Ack vad det kan betyda för arbetsro och utveckling av en grupp människor. 
Vi drar åt samma håll, problem blir lätta att lösa, spänningar minskar när de goda ledarna får utrymme. 
Till det behövs intelligens men även en sorts ledarstatus, integritet och trovärdighet. 
Någon som samlar alla (god ledare ej en King Bee); lustigkurren, nörden, den tjurige och envise, får gnällspiken att glömma åtminstone något av sig själv, den smarta att bli social, den frivillige att bli lite mindre smörig, bråkstaken att coola ned sig och queen been att nöja sig med att vara snygg.
Säkert kan jag ha glömt någon typ. 
Poängen i den här historien är att ibland, i vissa klasser, kan det finnas Queen bees, ofta tjejer för de är tidigare utvecklade än killarna, som också vill vara ledare utan att riktigt ha de naturliga förutsättningarna för det och har andra intentioner än de rent kunskapsmässiga.
Är de dessutom två stycken från två olika miljöer som kämpar om utrymmet kan det bli trubbel. 
Låt oss säga en från höghus i miljonförort och en som är villabarn i relativt välsituerat område. 
Då hamnar nördarna, lustigkurrarna, de smarta, de bullriga, gnällspikarna och alla andra i ett riktigt getingbo.
Vår Queen bee ovan med Guccicitatet saknade dessvärre både förmåga och smartness för att klara ett läxförhör i Riksdagskunskap och att vara en god ledare vilket naturligtvis måste kompenseras.
Mulligare säger jag med kunskap om parlamentarism än om ...
Var det Gucci märket hette?


Kistalight i skrivartagen under lindarna i Enerum på Norra Öland.
Varför inte lyssna på lite sommarlyrik från Kistalight, visst äälskar vi Öland, men älskar Öland oss? Dikten är tonsatt med det eminenta musikprogrammet Suno, AI, pling plong, houseindietechno, jazzpopindietechno, och för den internationella scenen housedancetechno, bara att klicka på länkarna och lyssna! 😎 
    Ölandsbron i Sommarljus  😎 Ölandsbron i Sommarljus, ballad 😎 Ölandsbron i Sommarljus english version

© Thommy Sjöberg 

5 comments:

Anonymous said...

Hallå där bäste So-adjunkt.
Kring bikupan surrar hannarna.

Well I'm a king bee
buzzing around your hive

Thommy Kistalight said...

Bäste broder i bananrepubliken!
- Har du inte hört talas om nya genusrön?
Det ligger i tiden.

Thommy Kistalight said...

Hej!

Kul med läsare som hittar fram till min blogg - speciellt om det är en lärarkandidat.

Är på språng just nu och kommer inte riktigt att ha tillgång till email men så där i all hast bara.I vår skola Spånga var det en lärare, man, från Eriksdalsskolan som föreläste i ämnet fär ett antal år sedan. Föreläsningen var något av en aha-upplevelse. Vi erfarna lärare kände igen så mycket om grupprocesser av det här slaget.

Har ingen ordning här på redaktionen på Kistalight så anteckningarna från den föreläsningen ligger i någon av dessa alla högar som samlats genom åren.

Alltså medelålders man, antagligen nu äldre medelålders man, arbetade då för ca 10 år sedan i Eriksdalsskolan i So-ämnen.

- So-lärare vad annars!

Massor av pedagogiska hälsningar från Kista/Thommy

Hej!

Har du möjligen föreläst på LHS om det här med queen bees? Ska skriva
uppsats på LHS om något liknande, och min kollega berättade om en
>föreläsning om just grupprocesser och "queen bees" hon varit på för några år
>sedan, men hon mindes inte vad föreläsaren hette... Är på jakt efter något
>han har skrivit om det.

Vänliga hälsningar
Helena Andemark

Anonymous said...

Hej igen!

Tack snälla för snabbt svar! Jag fann honom tillslut - kanske är det samme man som föreläste hos er. Ove Hartzell, arbetar numer på LHS, har skrivit läromedel, dock ej vad jag förstår om "Queen bees".

Jag är inte längre kandidat, jobbar som gymnasielärare sen två år, i Kista faktiskt (Kunskapsgymnasiet) - kanske har vi några av dina gamla elever? Däremot är jag en av dessa besvärliga "obehöriga", behöver avsluta mina sista fem poäng och tänker mig då skriva om något som jag kan ha handfast nytta av i min ibland jobbiga vardag.

Lärarbloggar är något nytt har jag förstått, kanske den nya formen av kollegial reflektion? Kan behövas, för det hinner man sällan med på arbetstid...

Lycka till med din blogg och dina bin! :-)

Helena

kistalight said...

Till helena och andra läsare!

Kistalight blev (var) aldrig någon riktig lärarblogg.
Mer en stundens och infallens blogg och ett sökande och spanande efter ett uttryck, försök, att gestalta något.
Känsla kanske men också en form för att bearbeta och uttrycka en estetik och ett berättande.
Men visst har vi skrivit om skolan, bloggar och texter, både lite här och där.
Några av dem finns samlade i Kistalight Academy ett läsår på Spånga high.

Tuesday, August 19, 2025

Almost on The Ground Remix

 

Kistalight gitarrockare utan ström livar upp en gammal dikt från ABC Kistalight med hjälp av Suno. Ett sätt att experimentera med gamla texter och se vad som händer!

Chet Baker med en alldeles speciell ton i luren.. - Är det My sweet Valentine som gäller.

 Kistalight bearbetar en gammal dikt från ABC Kistalight för Suno!
Kan vara vara något med cool jazz, Bee bop eller synthtechnohouse ton!
Vad sägs?
Blev houseinditechno female song! 😎



Almost on the ground 

De blixtrande ögonen
leendet ...
Den generösa munnen o läpparna
Känslan från ett ärr
när skolbussen stannar vid Indianstigen.

Ett spår snitslat som ett stygn 
en ledtråd till en saknad. 
genomlyst efter ett sommarregn 
blänkande i skyskrapans hägn.

Regnbågens rum för utsikt
Grönska i stål o glas
ett Bird's nest.
Bee bop för själ och tanke
med smak av bitter Angustura.

I nya gympaskor med studs
längs de sorgsna Avenyerna.
Innan vi fångar en buss
till Washington Square och en plats
för ett mytiskt fotografi.

Jus en dag när vi strosade runt
i den främmande världsstaden.
Likt barn som trodde på sagor
innan Boeingplanen 
gick in för landning.

Det kommer mera ...

© Thommy Sjöberg

Wednesday, August 06, 2025

... Skulle så gärna berätta något om Hornstulls Strand


... Skulle så gärna berätta något om Hornstulls Strand Bild Thommy Sjöberg 

Kistalight bearbetar gammal text, Poesi på en Dag Anno 2024blir en prompt för Suno, som blir ett knippe sånger, här den första biten!

En konventionell tolkning; visa med drag av americana och country



Kvinnlig tolkning, lite för mjuk för Södertuffingar? Skulle så gärna berätta   




Här en mer passande ton, någonstans mellan pop och punk, något från gamla Knivsöder? ... Skulle så gärna berätta 
 


Skulle så gärna berätta något om Hornstulls Strand

På spaning, bland hipsters och veganer
Miraculum 510 strax bortom Rio, 
och badbåt med patina av kvinnofrid.
Bitar och skärvor
och A-laget över tid

Högalids Folkskola med myller av ungar, Björn, Bertil och Bo 
trillingar lika som bär, spjuvern Mikael och glada Titti
Birgitta med lockar som alla killar blev kära i
Bernte från Långholmen som smygrökte fimpar
och godmodiga Mats.

Vår snälla fröken hette Elsa Karlsson. 
Hon lärde oss läsa och skriva, en gåtfull process
plötsligt bara händer det. 
Nils Holgersson istället för örfilar och skäll
på gåsrygg med Nisse i en annan tid.

... Skulle så gärna berätta något om Hornstulls Strand

Slipgatan var en ravin i stadens geografi
funkis på Bergsunds gamla varv
Små lägenheter och arbetarklass 
Gatan var ett dagis och ett fritids 
halsbloss och egen pedagogik.

Jumpa på isflaken något för busiga killar
grå mist, isränna i farleden
mistlur och Gröndal i dimma
fartyg som lastar cement
och allt för tunna isflak.

Kistalight dog där, några gånger
vid Bergsunds Strand.
Kjelle och Läcke, äldre killar, drog upp mig
blöt som en Nils i en novell av Selma Lagerlöf
redo för en match i Folkhemmet.

... Skulle så gärna berätta något om Hornstulls Strand

 © Thommy Sjöberg/Kistalight Publisher