Tuesday, May 26, 2026

A Light Million Visitors Bash



Kistalight har haft mer än en million besökare på sin sida. Milstolpen passerades troligen den 22 maj med råge. Känslan bakom detta kan vara lite knepig.
 Är det nyfikna läsare från The world wide webb som hittat vägen fram till vår eminenta sida från Järvafältet eller är det AI-botar från Singapore, Hongkong eller hightech jättar från USA som liksom scannar av (dammsuger) våra  texter?
 Se förra veckans bloggar Tojours Light in Hong Kong och Tojours Light in Hong Kong!
Vad göra?
Kistalight firar med att besöka Rinkeby Bokfestival, https://www.rinkebybokfestival.se/, söndag den 24 maj och lyssnar på ett samtal mellan Jon Klassen och Jönsson Mellgren. Jon Klassen är bördig från Canada och är en prisbelönt författare, senast det svenska ALMA-priset. Han är en lättpratad författare från början animatör för filmer som Kung Fu Panda och Coraline. Sättet att tänka i bilder och scener går starkt igen i hans bilderböcker och även känslan för den dramatiska tonen. I samtalet mellan Klassen och Mellgren görs jämförelser med Hitchcock och hans film Psycho, en barnbokens kalla outsagda kårar alltså, i scenerna mellan en björn, en kanin och en försvunnen hatt. Se även https://www.instagram.com/rinkebybokfestival/ och https://www.facebook.com/rinkebybokfestival
Visst finns det hopp för den läsande människan med sådana böcker som dessutom kombinerar bild och text så fint. Bilderna har en återhållen ton och lever i sina mättade färger med förunderliga blickar från björnen, sköldpaddan, räven, grodan, ormen, bältdjuret, rådjuret, kaninen och ekorren på resan genom berättelsens dramat.


Klart vi köper en signerad barnbok, mästerverket Jag vill ha min hatt, och får den tillägnad till barnbarnet Emilia som just i dagarna har fyllt tre år, ... från farmor och farfar with Love!
Ikväll säger jag till Jon Klassen blir det högläsning för farmor Mimmi av rysaren I want my hat back, vilket roar vår briljante animatör Jon Klassen.
Vi tackar för mästerverket.

⚘️🌻🌹🎈🎷😎

Just i dag när vi publicerar, och trycker på record knappen, fyller Kistalight även år som blogg, 21 år, en myndighetsålder från Anno dazumal, och det var för typ mer än 1000 bloggar sedan vi startade vårt bloggäventyr.
Practise makes sence, övning ger färdighet!
Visst skriver vi mest för jämnan men kanske inte det vi tänker oss!
Vi firar vidare (mer än en miljon besökare) med ett projekt som knappt har styrfart; Kistalight Jukebox (https://se.pinterest.com/kistalight/kistalight-jukebox/), en memoar, analog istället för digital form, skivor (discs) istället för streaming, ett soundtrack som ton för en rad av minnesbitar. Här Disc A7 Sittin on a fence med de unga Stones.
Kanske något från de första dagarna om unga som ville vara mods i London. Vilda berättelser från stadsdelar som Shepheards Bush och Richmond, på den tiden allt det spännande hände i förorten (periferin).
 I den senare stadsdelen hade Stones sina första spelningar på Crawdaddy Club och mellan 1963 och 65 var Stones husgudar för modsen där de gärna utvecklade speciella danssteg, moves, med kidsen och kring klubben växte det fram en marknad med en skivbytarkultur.
 När Stones fick sina hits blev de för stora för Crawdaddy, växte ur kostymen, och tillhörde inte längre modsen. Mods var kids som var känsliga med sin subkultur och lyhörda för vad som var trendigt och smalt och då gick det inte med ett band som toppade listorna. Popgruppen WHO med Pete Townsend tog sedan över som det ledande bandet för alla mods.


 

Det kommer mera ...

© Thommy Sjöberg

No comments: