Olof Palme i toppluva framför Harpsund, en socialdemokratisk ledare med stort engagemang, glimten i ögat, driv i steget och i tanken, alltid på språng, var med om att genomföra rader av reformer i den svenska inrikespolitiken från förskola, arbetsliv, jämställdhet och högre utbildning. Internationellt var han en röst för de svagare, förtryckta och de små ländernas rätt i förhållande till stormakterna.
I dag 40 år sedan Palmemordet, ett dåd som skymmer politikern och människan Olof Palme! Vad skulle han ha sagt i dag om krigen och kriserna i världen? På 40-årsdagen av mordet samlas på Adolf Fredriks kyrkogård de socialdemokratiska ledarna, sex av dem sedan Palme mördades, från Ingvar Carlsson till Magdalena Andersson, sorgen är påtaglig och det syns att de är tagna över minnesceremonin. Sorgen över en förlorad vän och kamrat och att hans röst hade behövts i dag när ett nytt krig startar i Mellanöstern och världen har blivit en allt mer omänsklig plats, men även sorgen över att mordet på deras vän inte har kunnat lösas och klarats upp av det svenska samhället.
En mordgåta som allt mer liknar ett stycke kvicksand, alla som berörs eller kommer i kontakt med mordet på olika yrkesmässiga vägar drabbas och tycks trilla dit och sjunka ned något sorts omständigheternas kvicksand.
Kistalight och Mimmi som var småbarnsföräldrar när mordet begicks, ett till två år gamla barn, fiskade upp tidningen, DN. på morgonen och såg rubrikerna och förstasidan, att Olof Palme var skjuten. Första tanken var att han då måste ha varit utomlands och blivit skjuten för sitt engagemang för Fred och Frihet, jfr Kennedy, Martin Luther King eller John Lennon.
Så var det inte, skjuten i centrala Stockholm, och sedan gick allting fel! Medan folket sörjde, vår lilla familj åkte till Sveavägen, tårar på perrongen i Kista, la rosor på attentatsplatsen, skrev i kondoleans-boken på ABF-huset.
Apropå mordet, visst har vi hängt med! När det gäller konspirationsteorier har vi i tur ordning trott på Sydafrika, polis och Stay Behind spåret men knappast på kurderna och PKK även om de senare höll till med kontor längs Brunkebergsåsen. Ensamma galningarna, Krister Pettersson, var han inte för snackig, eller Skandiamannen var inte han också väl snackig? Senaste spåret med Christer A i Den sista boken om mordet på Olof Palme verkar vara det bästa, och troligaste förslaget hittills!
Kartan eller landskapet! Konspiration eller den ensamma galningen? Nog verkar landskapet från biografen Grand, till Dekorima och uppför trapporna till Brunkebergsåsen bäst passa för teorin med den ensamma gärningsmannen om man väger in alla vittnesuppgifter, gärningsmannaprofil och omständigheter.
Bloggar från Kistalight om Palmemordet
- Palmemordet det sista spåret eller det senaste ...
- That´s my old Smith & Wesson
- Palmemordet 30 år
- Skolavslutning i Palmemordet
- Palmemordet 25 år
- Palmemordet 20 år
- Faller fritt som i en dröm - Leif G W Persson
- Palme - Dokumentären

