Tuesday, June 23, 2026

Gula Fläcken Light

 

Visst har vi läst Gert Wingårdhs Gula Fläcken Arkitektens Memoarer under våren. 
Byggnadskonst och miljöer har vi varit intresserade av hela vårt vuxna liv, som panschis allt mer metodiskt och upptäckande, vi ser ständigt program på TV med Gert folkbildaren i arkitektur.
Kistalight drömde vagt om att bli arkitekt i sin ungdom, hade t o m sökt utbildningen och stod på reservplats men började aldrig i den brutalistiska bunkern (arkitekthögskolan) på Östermalm. Mest handlade det nog om en romantisk konstnärsdröm, och kanske omedvetet, att bearbeta, komma underfund med, en knepig barn och ungdom.
Det var (är) spännande att läsa Gert Wingårdhs memoarer.
Ett liv med studier, skisser, entreprenörsskap, husbyggen, spännande samhällsförändringar, folkbildare och förstås ett privatliv som kunde vara nog så knepigt. 
Wingårdh är öppen med sitt liv, inte bara en memoar utan nog så mycket självbiografi, förfäder med farfar som grundade en fabrik och en förmögenhet, pappa Bo som bröt sig loss och gick sin egen väg men aldrig riktigt uppskattade Gert som arkitekt och konstnärlig kreatör, den ibland känslokalla mamman Ulla som inte heller accepterade Gert som kreatör eller tog in hans första hustru Annika till sin familj.
Sprickor och krackeleringar hos den övre medelklassen skymtar alltså mellan raderna på Gerts väg till entreprenör med stor firma, som framgångsrik arkitekt med konstnärliga och drastiska visioner som omsatts i prisbelönta byggnader.
Gert som blir symbol för modernism gentemot traditionell byggnadskonst och nyklassicism och som arkitekt kommer i skottgluggen för Arkitektupproret. 
En rörelse som säkert skulle må bra av att läsa Gerts bok om hur det går till när tävlingsbidrag ska bli hus och byggnader eller när en beställare och uppdragsgivares önskemål ska tillgodoses.
Ett exempel i boken är till och ombyggnad av svenska ambassaden i Berlin där tre olika parters krav (förutsättningar) ska genomföras, till grund ligger ett vinnande tävlingsförslag för Berlins samlade ambassadområde (ej Wingårdh), staden Berlin och svenska UD syn på hur de vill ha sin ambassad, alltså tre storheters villkor att anpassa sig till. Wingårdh vinner med sitt tävlingsförslag, tomten har tre sidor, blir mot Finland ljus, vit finsk granit, mot Norge norsk grön marmor, mot övriga dvs omvärlden glas, öppet transparant som speglar just sin omvärld. Allt inom budget och nöjda uppdragsgivare.

Kul skiss där och just skisserna går som en röd tråd genom boken (en memoar av skisser). Det börjar under utbildningen på Chalmers där studierna under efterdyningarna till 68 med stormöten, radikalisering och att alla bara ska få godkänt på sina kurser så uppstår ett tomrum för klassiska studier. Gert med vänner genomför egna studier kring intressanta byggnader och arkitekter med föredrag och opponenter och ett praktiskt skissande, kul tycker Kistalight.
Gert är en arkitekt med en skissande konstnärs själ som söker sitt uttryck för platser och byggnader. Vi kommer att tänka på Slas som i sina teckningar gärna försökte fånga en plats, en miljö och människor med spretiga streck, kepsen som horisont, och ljuset mellan strecken i skissen, en konstnär med sinne för staden och dess former, en konstnär med en arkitekts sinne. 
Några skisser vi gillar genom boken är förutom Berlin ambassad, Villa Hansson Göteborg, SALK institute - LA Jolla (genialiskt enkelt), Sand och Tofta, Flygledartornet på Arlanda (flyttfågel och fågelbo) spanar vi gärna in när vi är där, Chalmers kårhus, Universum Göteborg, pianopaviljongen Lahtis, svenska ambassaden Washington D. C. Citadellbadet Landskrona, Sven-Harrys konstmuseum Stockholm (kul hus med guldgul fasad gick förbi häromdagen), Aula Medica Solna (förrädisk enkel), Naturum Tåkern (genialisk enkel även där speciellt i det praktiska utförandet), ...

Skiss från förslag till utbyggnad av Liljevalchs (omstritt och kritiserat bygge men Kistalight vägrar att delta i drevet tycker att det är ett spännande projekt som vi ännu inte har lyckats smälta, påminner något om en äggkartong, doft av rå betong, såg en av de första utställningar där med en konstnär, Harald Lyth, som passade perfekt för miljön, betong och ljus. 
Fler kul skisser Vattentornet Helsingborg, Constantinsborg Danmark, Äggdal Sand nästan landskaps-skiss från Gerts sommarställe, Det Stora Blå Baerum, Lyon Musée Des Tissus och Björntand operahus på Frösön Östersund skiss i landskap.



Thompa, Kistalight på spaning i Kista framför Victoria Tower skapat av Wingårdhs arkitektbyrå, fasad med lekfulla mönster, form och speglingar, inspirerat av Charlotte Perellis mikrofon, skämtar vår son Love, skulle i alla fall kunna fångas i enkel mikrofon-skiss! 

Det är många roller en arkitekt i ropet ska klara av, inte bara en skissare (tecknare)  med artistiska visioner, en entreprenör som ska tillgodose kunden (uppdragsgivarens intentioner), följa lagar, stadsplanering och byggregler, ekonom som grejar budget, bygga nätverk med de rätta kontakterna, sköta om sin firma och anställda, undvika allt för mycket jetset liv, mat, dryck (fina viner). högt tempo i resor, hinna med sin familj och inte drabbas av parallella kärleksrelationer med damer i sin omgivning. 
Allt detta drabbar Gert, klart att det blir körigt, panikångest slår till under flygning och även detta ska hanteras …
Språk och stil varierar i memoarerna, i de mer självbiografiska bitarna, ungdom, damer, relationer till föräldrarna, mat och vänner, musik och konst blir stilen mer impressionistisk gärna i popjazzrytmer, när Gert berättar om sina skapelser ( byggnader) blir berättartempot lugnare och mer vilsamt att läsa.
Undrar om inte ett sätt att hantera det tuffa och intensiva livet som framgångsrik arkitekt blir att satsa på att bli en folkbildare i TV-program som Husdrömmar och så byggdes Sverige. Där man kan få veta de perfekta måtten för att gå vilsamt i en trappa, något om Gyllene snittet eller historia om funkis, arkitekturens flaggskepp när det gäller modernism. Gert Wingårdh älskar sitt jobb och yrke och rollen som folkbildare blir något av en flykt från sammanträden (trista), förhandlingar och flådiga luncher. Öppenhjärtigt berättar han även att han och fru Karin (arkitekt även hon) slutat dricka vin, mycket tror Kistalight för att han ska kunna ägna sig mer fräscht åt sitt kära arbete med arkitektur.  
 Ibland tänker vi att Gert Wingårdh är en utsänd arkitekt från romartiden, en fryntlig man, Romare, som älskar bad och är expert på att rita badhus, vackert formgivna akvedukter, tempel åt överheten och massiva arenor för sport och skådespel åt folket.
I Gerts memoarer får vi även ta del av stenstadens historia, ett collage av byggnader och miljöer som i sitt sammanhang bildar en mosaik av staden och människors historia, varje byggnad (hus) är större än sin plats på en ritning.
Lusten att skapa hus och byggnader tycker jag, Kistalight, Gert Wingårdh visar i den Gula Fläcken med sina skisser av projekt han genomfört, härliga teckningar, ibland genialiskt enkla, som lämnar utrymme för fantasin och den egna lusten att skapa.
Att teckna är att utelämna, att hitta en gul fläck!

Betyg Fem funna Gula fläckar av fem




 © Thommy Sjöberg







No comments: